Kyselomilné rostliny

Výživa, choroby a škůdci kyselomilných rostlin.

Jak udržet zdraví rostlin a snížit stres okrasných rostlin?

Aktualizováno 2022-09-12 12:36:04

V době od dubna do června je vhodné u okrasných dřevin podpořit tvorbu nových přírůstků a zároveň minimalizovat důsledky stresů, které mohou v tomto období vznikat. Jde například o střídání teplot, deště, kroupy, napadení škůdci nebo chorobami.

čtěte více

Zálivka balkónových rostlin a rostlin ve venkovních nádobách

Aktualizováno 2022-09-12 12:25:16

Stalo se vám někdy, že jste přijeli po dovolené domů a našli v truhlících zvadlé muškáty nebo petunie? Není to jistě příjemný pohled. Stačí dokonce jen v letních horkých dnech zapomenout na pravidelné zalévání a neštěstí je na světě.

čtěte více

Padlí okrasných rostlin

Aktualizováno 2022-09-12 12:22:30

Na obou stranách listů, na mladých výhonech, na poupatech, ale i na květních lístcích vznikají bělavé, moučnaté povlaky, které jsou později plsťovité až šedě zbarvené. Na těchto povlacích postupně vznikají drobné, kulovité, černé plodničky. Napadené listy se zkrucují, zpomalují růst, žloutnou a později hnědnou a odumírají.

čtěte více

Listové skvrnitosti nebo rzi okrasných rostlin

Aktualizováno 2022-09-12 12:21:04

Na okrasných rostlinách se velmi často vyskytují různé listové skvrnitosti nebo rzi. Tyto choroby jsou houbového charakteru a vznikají jako důsledek slabé kondice a imunity rostliny.

čtěte více

Mšice na okrasných rostlinách a dřevinách

Aktualizováno 2022-09-12 12:19:29

Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech. Napadené části se deformují, žloutnou a rostlina je pokryta lepkavou medovicí.

čtěte více

Molice na okrasných rostlinách a dřevinách

Aktualizováno 2022-09-12 12:18:44

Molice nejvíce napadají gerbery, fuchsie a velkokvěté muškáty. Přímé škody způsobují molice sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů.

čtěte více

Svilušky na okrasných rostlinách nebo dřevinách

Aktualizováno 2022-09-12 12:17:31

Svilušky jsou velmi drobní, světle žlutí nebo i červení, ovální roztoči, kteří sají na rostlinách, především na spodní straně listů, kde si vytvářejí jemné pavučinky. Nejčastěji se jedná o svilušku chmelovou. Napadají široké spektrum nejrůznějších rostlin. Z okrasných rostlin jsou to především azalky, kaktusy, kaly, karafiáty, fíkusy, gerbery, saintpaulie, palmy aj. Vlivem sání vznikají na listech tečkovité skvrny. Napadené listy většinou postupně žloutnou a zasychají.

čtěte více

Třásněnky na okrasných rostlinách a dřevinách

Aktualizováno 2022-09-12 12:16:18

Třásněnky jsou pouhým okem neviditelné a sají hlavně v květech a na mladých výhoncích. Způsobují deformaci květních lístků, květů a mladých lístků rostlin.

čtěte více

Chlorózy okrasných rostlin

Aktualizováno 2022-09-12 10:36:38

Chloróza nebo také fyziologická žloutenka je porucha, která se vyskytuje u rododendrónů, magnólií, petúnií, surfínií, muškátů nebo také ibišku. Projevuje se tím, že listové čepele postupně žloutnou, ale žilnatina zůstává zelená. Přírůstky jsou malé, rostliny slabě kvetou a vzniklé květy a plody často opadávají.

čtěte více

Co jsou kyselomilné rostliny?

Aktualizováno 2022-09-12 10:35:05

Většina rostlin a dřevin v zahradách snáší běžné pH půdy, aniž byste půdu museli pro pěstování rostlin upravovat. Existuje však úzká skupina rostlin, která pro svůj růst a proto, aby vytvářela krásné a bohaté květy, vyžaduje kyselé pH prostředí. Takové rostliny se nazývají acidofilní neboli česky kyselomilné rostliny. K nejznámějším kyselomilným rostlinám patří rododendron, azalka, vřes nebo také rostliny, které mají rády jen slabě kyselé pH, například hortenzie nebo magnólie.

čtěte více