Hubení štěnic a blech v bytech

Aktualizováno 2019-08-23 13:23:55

Štěnice domácí, zvaná také jako štěnice postelní, je hmyz, který se živí nejvíce lidskou krví. Jedná se o běžného parazita lidí a zvířat.

Blechy si můžete na oblečení přinést ze zahrady, na které se blechy vyskytují nebo se mohou blechy dostat do bytu od psa nebo kočky, a to během celého roku.


štěnice
štěnice
blecha
blecha
ATAK MikroCif - koncentrát
ATAK MikroCif - koncentrát
ATAK Sprej
ATAK Sprej
ATAK Somi - prášek
ATAK Somi - prášek
bioATAK Křemenitý prášek ve spreji
bioATAK Křemenitý prášek ve spreji
PM Lepidlo na lezoucí hmyz Ratrap
PM Lepidlo na lezoucí hmyz Ratrap

Štěnice domácí

Dospělci mají ploché tělo světlehnědé až červenohnědé barvy, o velikosti 4–5 mm. V poslední době, bývají štěnice stále více rozšířené. Patří velmi často k nechtěným škůdcům, které si můžeme přivést z dovolené nebo služební cesty.  Stačí si přivést v kufru jednu samičku. Ta dokáže naklást až 5 vajíček denně a po týdnu se již líhnout larvy. Štěnice jsou dospělé již za 2 měsíce.

Štěnice patří mezi ploštice, a jejich ploché tělo jim umožní se ukrýt do těch nejužších míst bytu (za nábytek, stěny, podlahy, aj.). Přes den spí a v noci sají krev. Sání krve trvá v průměru 3–10 min. Pokousané místa na těle se projevují v podobě svědivých puchýřků.


Blecha

V ČR se vyskytuje zhruba 90 druhů blech. Doba života je od několika měsíců až po tři roky. Blechy jsou žluté, hnědé až černé barvy těla. Jejich tělo je zpevněno překrývajícími se články. Dospělí jedinci mají ze stran zploštělé tělo s velkým zadečkem.

Blechy se živí krví teplokrevného hostitele, většinou savců (člověk, zvířata) nebo ptáků. Kromě samotného pokousání hostitele jsou také přenašeči závažných onemocnění (např. mor, skvrnitý tyfus) nebo některých tasemnic.


Chemická ochrana:

Pro jejich hubení chemickou cestou (včetně dalšího lezoucího hmyzu) můžete použít přípravek  ATAK MikroCif ve formě rozprašovače nebo koncentrátu Je vhodný zejména při  větším výskytu. Aplikuje se postřikem na stěny, nábytek, aj. pevné plochy, kde se škůdce vyskytuje.

Dále můžete použít prášek ATAK Somi švábi a štěnice nebo ATAK Sprej proti štěnicím nebo švábům.

V případě vyhubení štěnic z kufrů z dovolené, doporučujeme všechny tyto věci vyfumigovat ( např. v garáži) přípravkem ATAK Fumigator, ať si nezamoříte celý byt.

Pokud nevíte, kde se blechy v bytě vyskytují, také doporučujeme použít ATAK Fumigator.


Upozornění: většina chemických přípravků pro hubení hmyzu přestávají fungovat při vyšších teplotách, tj. ošetření je nutné provést v prostorech s teplotou do 23 st.C. Při 25 st.C a více již dochází k výraznému snížení účinku.

Přírodní ochrana:

Vhodnou volbou je bioATAK Křemenitý prášek ve spreji - jedná se jemně pomletý křemenitý prášek v aerosolu pro mechanické hubení štěnic, blech a dalšího lezoucího hmyzu nebo roztočů v bytech. Prášek narušuje vrstvu těla škůdce (pořeže se)  a ten do několika hodin hyne z důsledku dehydratace.

Aplikace je možná na matrace, kolem postelí, na koberce, sedačky a na jiné textilní plochy. Po aplikaci zůstane bílý prášek, který můžete kdykoliv odstranit vysátím nebo vodou se saponátem (tím dojde k odstranění účinku). Při větším zamořením, doporučujeme za několik dní veškeré textilie vysát (pro odstranění odumřelých škůdců) a znovu podle potřeby aplikovat.

Je zcela bezpečný pro lidi i domácí zvířata.

Další volbou je použití lepidel pro odchyt štěnic, blech  nebo jiného lezoucího hmyzu. Můžete použít například, PM Lepidlo na lezoucí hmyz Ratrap.  Obsahuje netoxické lepidlo, které je vhodné nanést na kartónové, dřevěné nebo plastové desky a ty, přichytit, např. k posteli (na nohu) a do jiných míst, výskytu škůdců.

Lepidlo obsahuje potravinový atraktant, který přiláká škůdce k lepidlu. Lepidlo má lepivou sílu nastavenou optimálně tak, aby dobře chytalo, ale aby se dalo pohodlně vytlačit z tuby.

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.