Když je rajče nemocné aneb ochrana proti škůdcům a chorobám

Aktualizováno 2019-06-19 12:54:50

Rostliny rajčat se v zahradách i sklenících se vám už nějakou dobu zelenají nebo dokonce pyšní svými červenými plody. Přesto vás ovšem může čekat překvapení, které nepotěší. Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.


Plíseň na listech
Plíseň na listech
Plíseň na plodech rajčat
Plíseň na plodech rajčat
Mšice na listech
Mšice na listech
Molice na listech
Molice na listech
Suchá hniloba konců plodů - výživová porucha z nedostatku vápníku
Suchá hniloba konců plodů - výživová porucha z nedostatku vápníku
Svilušky
Svilušky
Trásněnky
Trásněnky
čerň rajčatová
čerň rajčatová
septorióza rajčat
septorióza rajčat

Rozpoznat, kterou potíží či chorobou náš rajčatový keřík trpí, nemusí být vždy snadné. Na první pohled lze sice poznat, že není vše v pořádku, nicméně málokdy umíme rozeznat, co je příčinou, a jaký tedy nasadit postup pro uzdravení rostliny. Kromě napadení škůdci ohrožují rajčata choroby virové, bakteriální i houbovité.

1) CHOROBY


Plíseň bramborová

Termín: červen - září


Na všech nadzemních částech vznikají nejprve šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Na listech jsou skvrny nejčastěji na jejich okrajích. Skvrny postupně zasychají a během krátké doby usychají celé listy. Hnědé skvrny mohou být i na stoncích nebo na stopkách plodů a květů. Na plodech jsou skvrny zpočátku zelenohnědé, postupně se rozrůstají a tmavnou. Choroba šíří především za vlhkého počasí a za střídavých teplot (teplé dny a chladné noci).


Chemická ochrana

Nutným základem ochrany jsou tři preventivní aplikace systémovým fungicidem.

Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Tři preventivní ošetření je třeba udělat na začátku června, v polovině června a na konci června. Doporučujeme například přípravky Acrobat MZ WG, Ortiva či Ridomil Gold MZ Pepite nebo soupravu Zdravé rajče. Souprava obsahuje Acrobat MZ (proti houbovým chorobám) a Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem pro podporu zakořeňování při výsadbě nebo výsevu.

V následujícím období zhruba od poloviny července do konce sezóny použijeme v případě potřeby kontaktní fungicidy, a to jen pokud jsou rostliny vystaveny vydatné vlhkosti (srážky, deště, ranní rosy, apod.). Postřikujeme nejlépe před obdobím nebo během této vydatné vlhkosti. Mezi doporučené přípravky patří  Dithane DG Neotec (řeší také i čerň rajčat, septoriózu) a Kuprikol 50  (řeší také i čerň rajčat a septoriózu)


Biologická ochrana (nebo prevence)

Mezi přírodní ochranné produkty patří Kouzlo Přírody Rajčata koncentrát.

Jedná se o bylinný výluh vyrobený převážně ze šalvěje, který podporuje správný růst a tvorbu plodů a zároveň zvyšuje obranyschopnost rajčat před nebo v době výskytu plísně bramborové.

Je bez ochranné lhůty, proto je vhodný pro ošetření v době sklizně. Plody lze ihned konzumovat. Tento bylinný výluh využívá všech známých účinků obsažených bylin. Podporuje zdraví rostlin.

Je vhodný také pro ekologické pěstování.


Aplikujte postřikem na list:

  • 1x 14 dní v průběhu celé vegetace
  • nebo těsně před nebo v období výskytu plísně bramborové (pro zvýšení zdraví rostlin) aplikujte postřik od června 3x po 5 dnech (v případě deštivého počasí 3x po 3 dnech)
  • nízké dávkování 2-3 ml / 1 l vody

 


2) VÝŽIVOVÉ PORUCHY


Suchá hniloba konců plodů rajčat

Termín ošetření: červenec - říjen


Suchá hniloba rajčat je někdy nesprávně zaměňována za houbovou chorobu. Řešením je použití speciálního hnojiva s vyšším obsahem vápníku, a to při prvních příznacích nebo na konci sezony při dozrávání plodů. Hnojivo aplikujeme výhradně postřikem na listy.

Vhodným hnojivem je například Harmonie Vápník - bezchlorový koncentrát vápníku s dusíkem, hořčíkem a mikroelementy. Kromě dodání potřebného vápníku rostlině také zlepšuje svěžest a vybarvení plodin. Lze použít také Wuxal SUS Kalcium - suspenzní hnojivo na bázi dusičnanu vápenatého a močoviny, obsahující dále hořčík a stopové prvky.


3) Škůdci


Mšice

Termín ošetření: červen-září


Mšice jsou drobný savý hmyz, který škodí nejen svým sáním a tím tvorbou různých deformací rostlinných tkání, ale jsou i přenašeči nejrůznějších virových chorob. Kromě toho znečisťují rostliny vylučovanou medovicí, která je následně přerůstána „černěmi“ houbového původu. Přípravky proti mšicím aplikujeme postřikem, a to vždy až při jejich výskytu. Zpravidla postačí jedna aplikace.

 

Chemická ochrana

Doporučujeme přípravky Mospilan 20 SP nebo Desic Protech ovoce a zelenina.

 


Molice

Termín ošetření: červen - září


Molice jsou drobné (1 až 1,5 mm) „bílé mušky“, které poškozují prakticky všechny druhy zeleniny pěstované ve sklenících. Poškozené listy se odbarvují, deformují a často opadávají. Rostliny s výskytem molice se pokrývají medovicí, na níž rostou „černě“.

Rostliny je třeba ošetřit již při prvním výskytu škůdce. Vzhledem k biologickým charakteristikám molic je potřeba, aby jakékoliv ošetření bylo provedeno třikrát po sobě v intervalech 5 až 7 dnů.


Chemická ochrana

Pro postřik doporučujeme přípravek Mospilan 20 SP nebo Decis Protech ovoce a zelenina.


Svilušky a třásněnky

Termín ošetření: červen - září


Svilušky jsou velmi drobní (jen asi půl milimetru velcí) škůdci. Dobrým poznávacím znamením výskytu svilušek je jemná pavučinka na spodní straně listů. Horní strany listů napadených rostlin postupně přechází do světlejšího až žlutého zbarvení, přičemž žilnatina (nervatura) zůstává zelená. Napadené rostliny pomaleji rostou i tvoří plody a často i předčasně hynou.

Třásněnky jsou čárkovité, černé, 1 až 1,5 mm veliké. Poškozené nadzemní části vlivem sání třásněnek žloutnou, deformují se, scvrkávají a vadnou. Všechny napadené části rostlin mají stříbřitý nádech s hnědými korkovitými skvrnami a s drobnými černými tečkami trusu třásněnek.

Rostliny je třeba ošetřit již při prvním výskytu škůdce. Vzhledem k biologickým charakteristikám svilušek a třásněnek je potřeba, aby jakékoliv ošetření bylo provedeno třikrát po sobě v intervalech 3 až 5 dnů.

 

Chemická ochrana

Jako postřik proti sviluškám a třásněnkám doporučujeme přípravek Vertimec 1,8 EC. Díky jeho vlastnostem postačí postříkat všechny listy jen z jedné strany, neboť účinnost přípravku se po dopadu na jednu stranu listu přenáší i na druhou stranu listu. Nastříkat rostlinu ovšem musíme důkladně, neboť účinná látka působí jen v místě dopadu na list.


Biologická ochrana

K přípravkům založeným na přírodní bázi patří například postřikový insekticid Spintor proti třásněnkám s účinnou látkou spinosad. Jako přírodní produkt se spinosad vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům, a je tedy šetrný k životnímu prostředí. Přípravek funguje kontaktně, účinná látka tedy působí jen v místě dopadu na list. Proto je třeba kapalinou dokonale pokrýt všechny části rostliny, a to z obou stran listů.

 

Slimáci a plzáci

Termín: květen - září


Slimáci a plzáci okusují nadzemní a často i podzemní části rostlin. Typickým příznakem je výskyt zaschlého stříbřitého slizu. Listy okusují od okrajů nebo vytvářejí „okénka“, přičemž silnější nervy bývají nepoškozené. Mohou však okusovat i klíčící rostliny. Ošetřovat rostliny je třeba již při prvním výskytu škůdců.

 
Chemická ochrana

Jako nástrahový přípravek, doporučujeme použít Granulax Proti slimákům, který působí dobře proti všem druhům slimáků a plzáků. Má vynikající účinnost a působí rychle. Zároveň se vyznačuje velmi dobrou odolností proti dešti a vlhkosti. Obsahuje hořké ochucovadlo Bitrex (proti nechtěnému požití) a repelentní látku LORE (pro odpuzení psů).


Biologická ochrana (nebo prevence)

Pokud rádi používáte přírodní produkty na zahradě nebo máte psy nebo kočky, pak je vhodné použít granulovaný přípravek Natria Proti slimákům 500 g nebo  Kouzlo Přírody Tymatol rozprašovač.


Kouzlo Přírody Tymatol rozprašovač,
růstový aktivátor s výživou. Jde o přírodní vodný extrakt z bylin, který podporuje růst, výnos a vitalitu zeleniny a okrasných rostlin a zároveň zvyšuje jejich obranyschopnost a odolnost vůči stresu. Díky obsahu přírodní silice slouží také jako prevence proti plžům, neboť odpuzuje slimáky a omezuje tak jejich lezení slimáků na rostliny. Postřik je nutné opakovat po 5-7 dnech, neboť jako vodný extrakt jej smývají srážky.

 
Natria Proti slimákům 500g je granulovaná nástrahaÚčinná látka je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje v přírodě.

Je vhodný pro ochranu jahodníku, okrasných rostlin a zeleniny před slimáky a plzáky.  Pro slimáky je velmi atraktivní, po požeru se slimáci stáhnout do svých skrýší, kde hynou. Upadá tedy sbírání uhynulých slimáků.

Deště nebo zálivky se nemusíte obávat, granule se se nabobtnají a jsou pro slimáky ještě více lákavější.

Neškodí domácím mazlíčkům ani ježkům.


Další možností je použití mechanické bariéry. Jedná se o Natria Bariéra na slimáky a plzáky.   
Bariéra se sype kolem rostlin. Kromě mechanické bariéry působí na slimáky a plzáky dehydratačně (velmi rychle). Po kontaktu s tímto materiálem se stáhnou zpět a nepřekročí vytvořenou bariéru. Také i tento produkt je bezpečný pro lidi nebo domácí či volně žijící zvířata.

 

Umístění článku

další (5)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.