Rez hrušňová

Aktualizováno 2020-04-23 11:29:47

Především na listech hrušní se počátkem léta vytvářejí výrazné skvrny, které jsou z vrchní strany oranžové a později červeně lemované s drobnými tmavými útvary.


Rez hrušňová - vrchní strana listu
Rez hrušňová - vrchní strana listu
Rez hrušňová - spodní strana listu
Rez hrušňová - spodní strana listu
Zdravé jablko Plus - PROTI strupovitosti a padlí
Zdravé jablko Plus - PROTI strupovitosti a padlí
PROTI Strupovitosti a padlí (Sercadis)
PROTI Strupovitosti a padlí (Sercadis)

Na spodní straně listů jsou výrazná žlutohnědá vyrůstkovitá ložiska letních výtrusů. Důsledkem silného napadení listů je omezený růst letorostů a tím pádem nižší výnosy a kvalita plodů. Kvůli špatnému vyzrávání dřeva se zvyšuje také jeho náchylnost k poškození mrazy.

Původcem této choroby je dvoubytná rez, což znamená, že pro svůj vývoj potřebuje dva hostitele. Druhým hostitelem je jalovec čínský nebo jalovec klášterský. Na jaře přechází infekce z jalovců na hrušně v době jejich květu. V závěru léta a na podzim se původce rzivosti vrací zpět na jalovce. K infekcím listů hrušní dochází především za teplejšího a deštivého počasí. Rzivost hrušně  se může vyskytnout v lokalitách, kde jsou hrušně a jalovce v blízkosti do 200 metrů.

Není-li dodržena izolační vzdálenost hrušní a jalovců je třeba použít vhodné fungicidní přípravky na ošetřování hrušní.

Ošetřovat je třeba v době před květem a krátce po odkvětu hrušní.

Používají se přípravky Scala, Polyram WG, Talent,  PROTI Strupovitosti a padlí (Sercadis) nebo souprava ZDRAVÉ JABLKO PLUS - PROTI strupovitosti a padlí (možné použít také i na hrušně). Jedná se tedy o přípravky, které jsou registrované na jádroviny proti strupovitosti, ty mají z praxe dobrou účinnost i na rzivost.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.