Mandelinka bramborová na bramborách

Aktualizováno 2018-03-01 10:57:26

Brouci i larvy nejprve vykusují do listů otvory, později listy okusují od okrajů. Při silnějším výskytu mohou být okraje listů až zcela zničené. Kvůli tomu mohou výnosy hlíz klesnout i o 30 až 50 %.


Mandelinka bramborová
Mandelinka bramborová
Mandelinka bramborová - žír
Mandelinka bramborová - žír
PROTI mandelince
PROTI mandelince

Přezimující brouci na jaře kladou typická žlutooranžová vajíčka do skupinek na spodní stranu listů. Vylíhlé larvy jsou velmi žravé. V průběhu svého vývoje značně zvětšují svou velikost a celkem třikrát se svlékají (4 vývojová stádia). V teplejších oblastech může mít tento škůdce během roku 2 generace. Jedna larva mandelinky dokáže za svůj vývoj zkonzumovat 10 cm2 plochy listů. Jeden brouk však zkonzumuje přibližně pětkrát tolik listů než larva. Vlivem žíru listů mohou být výnosy hlíz sníženy i o 30 až 50 %. Redukce 10 % listové plochy žírem znamená snížení výnosu hlíz přibližně o 10 %.


Ochrana

Nejvhodnějším termínem ošetření je doba největšího líhnutí larev, neboť platí, že na čím mladší stádia larev budeme působit, tím je ochrana účinnější.

Vhodnou ochranu poskytnou chemické přípravky  Mospilan 20 SP, Karate se Zeon technologií 5 SCVelmi vhodné je rovněž použití přípravku Spintor nebo přípravek PROTI MANDELINCE, který  obsahujÍ účinnou látku spinosad, což je přírodní produkt získaný fermentační činností bakterií,  které se běžně vyskytují v půdě. Jako přírodní produkt se spinosad vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům, je tedy šetrný k životnímu prostředí.

Umístění článku

další (3)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.