Poradna
pro dům i zahradu

Jak správně pečovat o trávník na jaře?

Aktualizováno 2017-04-04 13:50:56

Na jaře je vhodné provést vertikutaci trávníku (provzdušnění), preventivní ošetření proti plísni sněžné a dodání jarní výživy trávníku.


Vertikutace

Trávník musí v průběhu zimy odolávat řadě úskalí. Na jaře, jakmile roztaje sníh a je již teplejší počasí (většinou v dubnu), je vhodné trávník připravit na nadcházející sezónu.

Prvním důležitým krokem je vertikutace trávníku, neboli jeho prořezání, při které se z trávníku odstraní travní plsť. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Navíc prořezáním umožníte přístup vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může na jaře znovu nadechnout a nově odnožovat.  Pokud byste vertikutaci nedělali, mohlo by dojít k tomu, že by se trávník „udusil", tedy že by neustále odnožoval, tj. tvořil nové a nové trávy, ale v trávníku by stále zůstávala stařina (plsť).

Vertikutaci lze provést vertikutačními hráběmi nebo ještě lépe motorovým vertikutátorem. Vertikutaci se dělá tak, že nejdříve prořezáváte trávník jedním směrem, a následně pak podruhé kolmým směrem na první prořezání.


Plíseň sněžná – hrozba všech trávníků

Plíseň sněžná je nejrozšířenější a nejzávažnější onemocnění trávníků v tuzemsku. Tato choroba  se projevuje skvrnami různé velikosti, travní drn je zahnědlý, nadzemní hmota odumřelá a napadený trávník velmi obtížně regeneruje.

Tato choroba se ovšem může vyskytnout během celého roku, ne jen po  zimě.  Jedinou možnou ochranou proti této chorobě je prevence jejího vzniku. Abyste zabránili výskytu této choroby, je důležité nevytvářet podmínky, které jsou vhodné pro její rozvoj.  To znamená, že je třeba po celý rok z trávníku odstraňovat suchou posečenou trávu, větvičky, listí či jiný organický odpad, který omezuje vzdušnost trávníku a přispívá k výskytu plísně. Plísni nahrávají také příliš vlhká místa na trávníku, místa ve stínu nebo to, když v průběhu zimy na trávníku leží dlouhou dobu sněhová pokrývka, obzvláště pak na nezamrzlém půdním povrchu.

Důležitou součástí prevence je také fungicidní ošetření trávníku proti této chorobě. Vhodný přípravkem je například Rovral Aquaflo. Tento postřik se používá výhradně preventivně, tedy před vznikem napadení. Aplikovat stačí jednou na jaře, při teplotě nad 10 °C.

Pokud chcete jít čistě přírodní cestou, je možné použít přípravek Kouzlo Přírody Trávník koncentrát.

Ten zvyšuje celkovou vitalitu trav a jejich odolnost vůči houbovým chorobám a plísním. Přípravek je vyrobený z přesličky rolní, tymiánu obecného a extraktu z rašeliny a právě silice obsažené v bylinách mají vysoký účinek proti plísním. Tento přípravek je vhodné aplikovat pro regenraci trávníku po zimě. Přípravek navíc velmi dobře působí preventivně proti rzi a padlí. Na fyzicky namáhaných místech zrychluje obnovu porostu a zvyšuje celkovou obranyschopnost vůči abiotickému stresu (stres vzniklý při napadení škůdci, chorobami, teplotními změnami, mechanickém poškození, aj.).

Doporučujeme: Postřiky je vhodné udělat nejdříve po sedmi dnech od vertikutace, tedy poté, co se trávník zregeneruje po mechanickém prořezání.


Výživa trávníku

Poslední, ale velmi důležitou součástí jarní péče o trávník je jeho výživa.

V dnešní době jsou již  k dispozici velmi kvalitní přírodní výživa. Organická hnojiva (přírodní, vyrobená z přírodních surovin) nezasolují půdu tak, jak tomu je u chemických hnojiv. Přírodní hnojiva rovněž obohacují půdu a vytvářejí potřebný humus v půdě.

Ideální hnojivo by mělo obsahovat minimálně základní živiny – dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Dusík ovlivňuje růst trávníku, fosfor a draslík pak odnožování a vitalitu trav. Kvalitní hnojiva obsahují také hořčík (Mg), který velmi dobře působí na vlastní barvu trávníku, a do značné míry ovlivňuje vzhled trávníku. Často používaná jednosložková chemická hnojiva (obsahují většinou jen dusík), jako jsou především ledky (dusičnany), močovina nebo síran amonný nejsou pro komplexní výživu trávníku příliš vhodná. Po jejich aplikaci trávník sice roste, ale chybí mu látky potřebné pro vitalitu a barvu. Navíc při předávkování těmito hnojivy hrozí popálení trávníku (díky většinou vysokému podílu dusíku), což se u organických hnojiv stát nemůže.

Přírodní (většinou pevná, granulovaná) hnojiva vhodná pro jarní a letní použití by měla obsahovat vyšší podíl dusíku a nižší obsah fosforu a draslíku. Taková hnojiva většinou působí dlouhodobě až po dobu tří měsíců. Postačí je tedy použít jen dvakrát za sezónu – poprvé v březnu až dubnu, podruhé v červnu až v červenci. Nákladově tedy pouze dvě aplikace vycházejí velmi zajímavě, a navíc jejich účinek na trávníky je opravdu velmi dobrý. Další alternativou je použití kapalných (minerálních) hnojiv. V tomto případě je nutné aplikovat tato hnojiva zálivkou nebo postřikem pro dobrý účinek každý měsíc. Od dubna do srpna tedy pětkrát.


Granulovaná organická hnojiva

Organická hnojiva jsou vyrobena z přírodních surovin, jako jsou například péřová moučka, kostní moučka, rohová moučka, krevní moučka, kakaové slupky, mořské řasy nebo melasa. Vynikají postupným uvolňováním živin až po dobu tří měsíců s účinkem již od prvního týdne po aplikaci. Některé z těchto hnojiv obsahují také speciální bakterie, které urychlují rozklad posečené trávy, která zůstane v trávníku (neposbírá ji sekačka).

K velmi kvalitním granulovaným hnojivům s hořčíkem a s obsahem bakterií patří organické hnojivo Trumf  Trávník Bakteria se standardní velikostí granulí.

Speciální organominerální hnojiva Trumf progreen Park a Fairway  (omezuje výskyt mechů v trávníku) jsou špičková hnojiva ve formě mikrogranulí.


Kapalná hnojiva

Kapalná minerální hnojiva jsou výhodná pro velmi rychlé ozelenění, neboť podporují rychlejší schopnost odnožování trav. Kapalná forma se rychle vstřebává do listů trav nebo do kořenů. Kapalné minerální hnojivo zpravidla neobsahuje látky, které způsobují zasolení půdy, jak tomu je u minerálních granulovaných hnojiv. Kvalitní kapalné hnojivo pro výživu trávníku by mělo obsahovat kromě základních NPK živin také hořčík a železo. Hořčík spolu se železem podporují sytě zelenou barvu a navíc železo působí proti vzniku mechů v trávníku. Příkladem takového hnojiva je Fantazie Trávník s PROFI efektem.

Kapalná hnojiva se aplikují zálivkou nebo postřikem. Pro zjednodušení dávkování a samotného postřiku je velmi výhodné použít balení hnojiva s aplikátorem. Aplikátor se připojuje rychlospojkou přímo k hadici s vodou a díky němu dochází ke správnému mísení hnojiva s vodou při postřiku. Navíc nemusíte používat žádné postřikovače nebo konve. Tento způsob tak šetří čas a zároveň zajistí rovnoměrný postřik na trávník.

Dobrou alternativou nejen pro kondici a výživu trávníku je již výše zmiňovaný zcela přírodní pomocný přípravek vyrobený z bylin KouzloPřírody Trávník koncentrát.

Ten zvyšuje celkovou vitalitu trav, podporuje růst trav a působí také na  odolnost trávníku vůči houbovým chorobám a plísním. Přípravek je vyrobený z přesličky rolní, tymiánu obecného a extraktu z rašeliny a právě silice obsažené v bylinách mají vysoký účinek proti plísním. Tento přípravek je vhodné aplikovat pro regenraci trávníku po zimě. Přípravek navíc velmi dobře působí preventivně proti rzi a padlí. Na fyzicky namáhaných místech zrychluje obnovu porostu a zvyšuje celkovou obranyschopnost vůči abiotickému stresu (stres vzniklý při napadení škůdci, chorobami, teplotními změnami, mechanickém poškození, aj.).

Umístění článku

další (4)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.