Trávník jarní péče

Aktualizováno 2019-04-10 08:50:29

Na jaře je vhodné provést vertikutaci trávníku (provzdušnění), preventivní ošetření proti plísni sněžné a dodání jarní výživy trávníku.


Organické hnojivo Trumf na trávník
Organické hnojivo Trumf na trávník
Krásný trávník bez plevelů - souprava
Krásný trávník bez plevelů - souprava
Proti plevelům v trávníku - souprava
Proti plevelům v trávníku - souprava
KP Trávník koncentrát
KP Trávník koncentrát


Vertikutace

Trávník musí v průběhu zimy odolávat řadě úskalí. Na jaře, jakmile roztaje sníh a je již teplejší počasí (většinou v dubnu), je vhodné trávník připravit na nadcházející sezónu.

Prvním důležitým krokem je vertikutace trávníku, neboli jeho prořezání, při které se z trávníku odstraní travní plsť. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Navíc prořezáním umožníte přístup vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může na jaře znovu nadechnout a nově odnožovat.  Pokud byste vertikutaci nedělali, mohlo by dojít k tomu, že by se trávník „udusil", tedy že by neustále odnožoval, tj. tvořil nové a nové trávy, ale v trávníku by stále zůstávala stařina (plsť).

Vertikutaci lze provést vertikutačními hráběmi nebo ještě lépe motorovým vertikutátorem. Vertikutaci se dělá tak, že nejdříve prořezáváte trávník jedním směrem, a následně pak podruhé kolmým směrem na první prořezání.


Plíseň sněžná – hrozba všech trávníků

Plíseň sněžná je nejrozšířenější a nejzávažnější onemocnění trávníků v tuzemsku. Tato choroba  se projevuje skvrnami různé velikosti, travní drn je zahnědlý, nadzemní hmota odumřelá a napadený trávník velmi obtížně regeneruje.

Tato choroba se ovšem může vyskytnout během celého roku, ne jen po  zimě.  Jedinou možnou ochranou proti této chorobě je prevence jejího vzniku. Abyste zabránili výskytu této choroby, je důležité nevytvářet podmínky, které jsou vhodné pro její rozvoj.  To znamená, že je třeba po celý rok z trávníku odstraňovat suchou posečenou trávu, větvičky, listí či jiný organický odpad, který omezuje vzdušnost trávníku a přispívá k výskytu plísně. Plísni nahrávají také příliš vlhká místa na trávníku, místa ve stínu nebo to, když v průběhu zimy na trávníku leží dlouhou dobu sněhová pokrývka, obzvláště pak na nezamrzlém půdním povrchu.

Proti plísni sněžné byl jako jediný registrován fungicidní přípravek Rovral Aquaflo. Bohužel v roce 2018 došlo k jeho ukončení prodeje. Nyní není žádný chemický přípravek registrovaný na plíseň sněžnou na trávníku. 

Pro posílení odolnosti trávníku je vhodné preventivně nebo v době výskytu houbových chorob aplikovat přírodní přípravek z bylin Trávník koncentrát.    

Zvyšuje celkovou vitalitu trav a jejich odolnos. Přípravek je vyrobený z přesličky rolní, tymiánu obecného a extraktu z rašeliny. Je vhodné jej aplikovat pro regeneraci trávníku po zimě. Na fyzicky namáhaných místech zrychluje obnovu porostu a zvyšuje celkovou obranyschopnost vůči abiotickému stresu.

Doporučujeme: Postřiky je vhodné udělat nejdříve po sedmi dnech od vertikutace, tedy poté, co se trávník zregeneruje po mechanickém prořezání.

Pokud máte problém s odolností trávníku a zároveň také s plevelem, je vhodné použít soupravu Zdravý trávník - PRO KRÁSNÝ TRÁVNÍK BEZ PLEVELŮ. Tato souprava obsahuje herbicid Bofix a výše uvedený bylinný přípravek Trávník koncentrát.


Výživa trávníku

Poslední, ale velmi důležitou součástí jarní péče o trávník je jeho výživa.

V dnešní době jsou již  k dispozici velmi kvalitní přírodní výživa. Organická hnojiva (přírodní, vyrobená z přírodních surovin) nezasolují půdu tak, jak tomu je u chemických hnojiv. Přírodní hnojiva rovněž obohacují půdu a vytvářejí potřebný humus v půdě.

Ideální hnojivo by mělo obsahovat minimálně základní živiny – dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Dusík ovlivňuje růst trávníku, fosfor a draslík pak odnožování a vitalitu trav. Kvalitní hnojiva obsahují také hořčík (Mg), který velmi dobře působí na vlastní barvu trávníku, a do značné míry ovlivňuje vzhled trávníku. Často používaná jednosložková chemická hnojiva (obsahují většinou jen dusík), jako jsou především ledky (dusičnany), močovina nebo síran amonný nejsou pro komplexní výživu trávníku příliš vhodná. Po jejich aplikaci trávník sice roste, ale chybí mu látky potřebné pro vitalitu a barvu. Navíc při předávkování těmito hnojivy hrozí popálení trávníku (díky většinou vysokému podílu dusíku), což se u organických hnojiv stát nemůže.

Pro výživu trávník se velmi osvědčilo Organické hnojivo Trumf Trávník Bakteria.  Jedná se o přírodní NPK hnojivo s obsahem hoříčku. Je vyrobeno z čistě přírodních surovin, jako jsou například péřová moučka, kostní moučka, rohová moučka, krevní moučka, kakaové slupky, mořské řasy nebo melasa. Vyniká postupným uvolňováním živin  až po dobu tří měsíců s účinkem již od prvního týdne po aplikaci. Navíc, obsahuje  speciální bakterie, které urychlují rozklad posečené trávy, která zůstane v trávníku (neposbírá ji sekačka).


Hubení plevelů

Pro hubení plevelů v průběhu jara a léta je vhodné použít správný herbicid. Dobrou volbou je souprava Agrofi kombi PROTI PLEVELŮM V TRÁVNÍKU nebo souprava Zdravý trávník PRO KRÁSNÝ TRÁVNÍK BEZ PLEVELŮ.

Specialista pro hubení plevelů v trávníku je souprava PROTI PLEVELEŮM (Agrofit kombi). Obsahuje dva herbicidy (Lontrel a Starane Forte). Díky spojení těchto dvou herbicidů účinně vyhubíte dvouděložné plevele v trávníku.  Souprava je dostupná ve dvou balení: na 100 m2 nebo 1 000m2 trávníku.

PRO KRÁSNÝ TRÁVNÍK (Zdravý trávník) je souprava herbicidu (Bofix) a pomocného bylinného přípravku (Kouzlo Přírody Trávník koncentrát). Díky obsaženým přípravkům, zbavíte trávník plevelů a zároveň podpoříte vitalitu, kondici a odolnost trávníku v průběhu roku. Balení je 100 m2 trávníku.

Umístění článku

další (4)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.